Stárnutí je ošemetná věc. Málokdo ho vítá. Platí to pro pleť i pro pečivo. Zatímco o pleťových krémech, hydrataci a pojídání superpotravin pro zdravou a hezkou kůži se píše pořád, o tom, jak udržet v kondici pekárenské výrobky, média mlčí. Přitom gumovatění a tvrdnutí chleba a pečiva se dá také zbrzdit!

Jak? Při skladování pečiva se můžeme inspirovat tím, jak to kdysi dělávaly naše prababičky. Ty měly doma chladněji než my dnes a také neznaly igelitové a mikrotenové sáčky. Pravidlem číslo jedna je tedy uložení pečiva v chladnějším prostředí, zabalené v čisté bavlněné utěrce nebo papíru, případně ještě v dřevěném chlebníku. Igelitová sauna neprospěje sebelepší housce.

home-made-kamut-bread-1319762

Další možností, jak se ubránit výskytu tvrdého chleba a gumových rohlíků v kuchyni, je celkem prostý. Nesnažit se mít doma zásoby. Koneckonců klasické pečivo je potravinou určenou ke spotřebě do 24 hodin. Kdo z nás nebydlí na samotě u lesa, ten si určitě může dovolit nakupovat pečivo častěji a v menším množství. Díky této jednoduché změně pak můžete mít křupavé pečivo na stole klidně i každý den.

Francouzská bageta maxi:  Světlá "maxi" bageta v klasickém francouzském stylu. Zdobená pěti šikmými řezy.

Francouzská bageta maxi: Světlá „maxi“ bageta v klasickém francouzském stylu. Zdobená pěti šikmými řezy.

Když vím, že auto z pekárny dorazilo do obchodu ráno a já se tam dostanu až po své dlouhé pracovní době, můžu sáhnout po dopečené bagete. Tu totiž mohli z trouby umístěné přímo v prodejně vyndat jen pár minut před mým příchodem. Kůrka rohlíku od pekaře má tedy ve stárnutí od rána pořádný náskok.

À propos, stárnutí pečiva se věnovali třeba i na Vysoké škole chemicko-technologické. Vskutku vědecky tam zkoumali tvrdnutí střídy, barvu i křupavost kůrky a samozřejmě chuť několika vzorků pšeničného pečiva. Čerstvé i dopékané dopadlo velmi podobně, to dopékané obstálo dokonce o chlup lépe. Možná se na tom podepsaly použité suroviny, protože pečivo k dopékání se vyrábí z vysoce kvalitní mouky a tuku. Mýtem je také představa, že někde leží třeba rok ve velkoskladu, než se dostane do prodejen k dopečení. Stačí zapojit selský rozum a je jasné, že dlouhodobé skladování by se ani výrobci, ani prodejcům finančně nevyplatilo.

Do třetice je dobré myslet na to, že záleží i na složení potravin. Čím větší podíl žitné mouky v chlebu, tím déle vydrží.

Jíst dobré pečivo tedy není jen o výběru pekařství, ale i o výběru konkrétního výrobku pro danou příležitost. Někdy si pochutnejme na čerstvé „Šumavě“, jindy na dopečené venkovské ciabattě s provensálským kořením nebo croissantu!

A stejně jako u té pleti rozhodně pomůže, jak se k pečivu chováme.

facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Diskuze

Váš e-mail se nezobrazí.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>