Víte, jaké je nejoblíbenější pečivo amerických policistů? Podle filmových detektivek je to donut (z anglického doughnut), placatá kobliha s dírou uprostřed. Prvně jsme tuhle dobrotu začali vídat po sametové revoluci právě v amerických kriminálkách a seriálech. Sehnat donuty v devadesátých letech nebylo vůbec snadné a mnozí z nás dlouho netušili ani jak se jmenují, ani jak chutnají. Od té doby ale uteklo hodně vody a donut u nás stále nabírá na popularitě.

Smažený donut politý cukrovou polevou. Zdobený barevným posypem.

Smažený donut politý cukrovou polevou. Zdobený barevným posypem.

O jaké pečivo vlastně jde a kde se zrodilo?

Těsto na donuty je kynuté jako na koblihy nebo vdolky a také se smaží. Ostatně předchůdci donutů jsou právě vdolky. Vystopovat se dají až do šestnáctého století, kdy měly svůj domov v Nizozemsku. Nizozemští osadníci je přivezli do Ameriky. Záhadou je, kde donut přišel ke své typické díře uprostřed. Nikdo se nedokáže přesně dopídit toho, kdo a proč ji do donutu udělal. Připisuje se to samotným Američanům, ale i Rusům nebo Polákům. Důvodem mohlo být to, že se střed koblížků špatně propékal. To si může vyzkoušet každý na domácích koblihách. Doma se dnes donuty dělají obvykle z válečku těsta stočeného do kroužku nebo se z těsta vykrajují kolečka s prázdným středem podobně jako na Vánoce u lineckého cukroví. Odhadnout správnou konzistenci těsta chce ale velkou zkušenost a smažení vyžaduje velké množství tuku. Není tedy divu, že se do přípravy donutů doma pustí málokdo. Naštěstí dnes už koupíme donuty poměrně běžně. Nejčastěji s cukrovou nebo čokoládovou polevou.

Donut s tmavě hnědou polevou zdobený jasně barevnými písmenky.

Donut s tmavě hnědou polevou zdobený jasně barevnými písmenky.

Toto stále oblíbenější sladké pečivo navíc letos dostává novou hravou podobu! V prodejnách Tesco najdeme donuty s bílou polevou posypané krásnými pastelově barevnými číslicemi a donuty s tmavě hnědou polevou zdobené jasně barevnými písmenky.

Donut s bílou polevou posypaný pastelově barevnými číslicemi.

Donut s bílou polevou posypaný pastelově barevnými číslicemi.

Neposedné školáky určitě přikovají ke snídani nebo svačině a možná nám dokonce pomůžou s prvňáky procvičovat čtení i matematiku. Chuť i vzhled nových donutů každopádně zpříjemní malým i starším dětem návrat ke školním povinnostem. A co si budeme povídat, i my dospělí oceníme v nadcházejících podzimních dnech veselou a sladkou vzpruhu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Diskuze

Váš e-mail se nezobrazí.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>