Zakousnout do sluncem rozehřáté broskve, až vám sladká šťáva stéká po rukách a kamenem se snažit z meruňkové pecky vyprostit „mandličku“ – také jste to v dětství milovali? Nepotkala jsem nikoho, komu by tyhle dva druhy ovoce nechutnaly. Víte, že oba pocházejí z Číny?

U nás dozrávají přibližně tehdy, když obchodní centra začínají provokovat školáky plakáty: „Hola, hola, škola volá“ – tedy někdy v půlce prázdnin. A to je čas, kdy se do nich pustit – ty, co se objevují na pultech supermarketů v průběhu roku sice vypadají pěkně, jsou však bez chuti a plné pesticidů.

merunky a broskve

Naproti tomu zralá česká broskev obsahuje řadu vitaminů, které posilují imunitní systém, a značné množství karotenu, který je důležitý zejména pro ženy – má totiž příznivý vliv na krásu. Chrání kůži před sluncem a do jisté míry bojuje proti její rakovině.

Čerstvě dopečené kapse z listového těsta s meruňkovou náplní s kousky meruněk se v obchodech nedá odolat:-) Rovnoměrně formovaný půlměsíc s obloučky je totiž rafinovaně zdobený krystalovým cukrem.

Čerstvě dopečené kapse z listového těsta s meruňkovou náplní s kousky meruněk se v obchodech nedá odolat:-) Rovnoměrně formovaný půlměsíc s obloučky je totiž rafinovaně zdobený krystalovým cukrem.

 

Konzumací žlutého ovoce, tedy i meruněk, dosáhnete také hezčího odstínu při opalování. Má pozitivní účinky na vlasy a zuby. Látky obsažené v broskvích pomáhají posilovat oči a díky obsahu některých fytolátek mají také významné protirakovinové a protizánětlivé účinky. A kdyby se vám to zdálo málo – díky obsahu hořčíku a niacinu dokážou zlepšit náladu. Meruňky mají podobné účinky. Navíc díky obsahu křemíku, železa a draslíku dokážou bojovat proti únavě. Jenom s těmi peckami si už nehrajte – obsahují jedovatý amygdalin.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Diskuze

Váš e-mail se nezobrazí.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>