Pár ingrediencí, notoricky známý postup, a stejně je to recept, před kterým jsem měla dlouho respekt. Snad ze strachu před poměrně drahou výchozí surovinou. Pak mě nastartoval článek, ve kterém autorka opisovala chystání roastbeefu tak sugestivně, že jsem na něj dostala opravdu nepřekonatelnou chuť. Přistoupila jsem k práci systematicky, porovnávala recepty, hledala tipy od mistrů a dnes neskromně říkám, že jsem při jeho přípravě dosáhla jistého stupně dokonalosti. Je to sváteční jídlo, nedělám ho často, ale na velké oslavy si ho u mě objednává i tchyně, a to už je nějaké vyznamenání. A vždy, když ho upeču, konečky odřežu a nechám manželovi na druhý den do bagety (recept najdete o kousek níž). To mám pak pocit, když mu ji dávám s sebou do práce, že jsem ale opravdu milovaná žena.

Budete potřebovat:

 • 1–1,5 kg nízkého roštěnce
 • 1 dcl oleje
 • 4 lžíce dijonské hořčice
 • 4 lžíce worcestrové omáčky
 • 2–3 plátky másla
 • sůl a čerstvě mletý pepř na dochucení

Především si kupte hezky uleželé hovězí od dobrého řezníka. Kvalita masa je v tomhle receptu opravdu klíčová: roastbeef neděláte denně, tak si raději připlaťte. Maso dobře očistěte a pečlivě ostrým nožem odblaňte. Pak ho kuchyňským provázkem svažte do úhledného balíčku, aby drželo tvar, ale moc neutahujte. Maso pořádně osolte, opepřete, pokapejte worcestrem, potřete olejem a hořčicí, a nechce v chladu přes noc marinovat.

Na druhý den vytáhněte maso z lednice tak hodinu, hodinu a půl před přípravou, aby došlo pokojové teploty. Předehřejte troubu na 150 stupňů – na to nezapomeňte, maso po opečení musí do vyhřáté trouby. V pekáčku rozehřejte zbylý olej a roštěnec na něm ze všech stran nechte zatáhnout. Opravdu ze všech stran, i z těch „krátkých“. Tohle je trošku ekvilibristika, do masa nesmíte píchat a olej prská, tak vám radím použít rukavice a dobře si promyslet, jaký nástroj použijete na přidržování a otáčení masa. Já používám dvě ploché dřevěné vařečky. Buďte trpěliví a nesnažte se maso odtrhnout ze dna pánve násilím. Až bude maso opečené, samo se „pustí“. Opečené maso přesuňte do trouby a pečte 30 – 35 minut. Nepodlévejte! I kdyby se vám zdálo, že se připéká. Můžete ho přelít vypečenou šťávou a potřít máslem. Po upečení zabalte maso do alobalu a nechte minimálně 15 minut uležet.

roastbeef zásadně podávám studený. Maso zabalené v alobalu ještě zatížím – používám sofistikovanou soupravu velký hrnec, maso, menší hrnec s vodou – a nechám vychladnout. Ostrým nožem pak nakrájím tenké plátky a skládám dokola na mísu kolem menší misky s domácí tatarkou. Podávám s pikantními okurčičkami cornichon a plátky baget – nabízím hostům světlé i tmavé, ať si mohou vybrat.

A z těch odložených konců pak mužovi udělám bagetu s roastbeefem.

Roastbeef

Roastbeef a světlá pšeničná bageta? To je neodolatelné spojení dokonalé porce masa a poctivé bagety v klasickém francouzském stylu.

Budete potřebovat:

 • 1 středně velkou světlou bagetu*
 • pár plátků zbylého roastbeefu
 • 3 lžíce gervais
 • 1 lžičku čerstvého křenu
 • 1 lžičku dijonské hořčice
 • 2 malé pikantní okurčičky
 • velkou hrst rukoly
 • sůl a pepř

* Vyberte si tu, která Vám bude nejvíc chutnat!

V misce utřete gervais s hořčicí, křenem, solí a pepřem. Přidejte najemno posekané okurčičky, promíchejte a namažte na bagetu. Poklaďte rukolou a plátky roastbeefu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestmail

Diskuze

Váš e-mail se nezobrazí.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>